NA ROHU U NÁS

  /  Divadlo   /  Divadelní představení: Dva muži v šachu

Před nějakými padesáti lety bylo v přízemí Obecního úřadu kino. Dnešní důchodci, ba i mladší nižborští i přespolní rodáci ho pamatují . Bylo později přestavěno na kulturní sál s pódiem a od těch časů se v něm odehrávaly a stále odehrávají pro veřejnost významné akce a události. Například předlouhá řada divadelních představení. Loutkových i neloutkových . Pohádky pro děti bohužel po mnoha letech skončily s rozpadem loutkářského spolku Pavouk principála Ládi Vlhy , ale k radosti kulturymilovných občanů se zde začala od letošního jara hrát představení pro dospělé.

A to představení klidně srovnatelná s těmi , na která se jezdí třeba do profesionálního divadla v Kladně.

I tady v Nižboru jsou číslované vstupenky v předprodeji i při vstupu, před začátkem i v pauze je připraveno občerstvení, ozvučení hudbou a nasvětlení scény je profesionální, na začátku nechybí klasická reprodukovaná výzva k vypnutí mobilů, nefotografování atd. a ozývá se 3x gong před zhasnutím světel v hledišti. To už netvoří jen husté řady židlí jako dřív, ale je sestaveno ze stolů s ubrusem a hořící svíčkou… Prostě připadáte si jako ve velkém divadle. Ale teď to hlavní a nejvíc překvapivé: To nejsou představení hostujícího, již sehraného souboru odněkud dáli, ale představení našich ,,domácích“ divadelních ochotníků! Vystudovaných v oboru i začátečníků .

Každého člena souboru s hezkým názvem „ NA ROHU U NÁS “ představí stránka v bohatě ilustrovaném a graficky dobře zpracovaném programu hry DVA MUŽI V ŠACHU, kde se dočteme mnoho o M. Homíčkovi, o obsahu jeho hry a době, v níž se děj odehrává. S údivem se tu dočteme , že soubor vznikl teprve letos brzy z jara . A už v květnu byla premiéra a následovaly hned dvě reprízy . Dokonce v listopadu byly ještě další dvě reprízy. A je pokaždé plno, přichází téměř stovka diváků. Smějí se, výborně se baví. Není divu, hra je plná vtipných dialogů a groteskních scének, pan Horníček by mohl být s interpretací jeho autorského záměru spokojen.

A je tu závěr – kdo jsou tedy ti výteční pokračovatelé divadelnické tradice ? Ve hře .DVA MUŽI V ŠACHU “ 20. listopadu hráli : DAGMAR VOZDECKÁ a MAGDALENA HUČKOVÁ v rolích chytrých přemožitelek tvrdohlavé mužské ješitnosti, JAN KRAVEC a OTTO WEISS v rolích znepřátelených italských důstojníků šlechticů a JIŘÍ ZAJÍC jako poutník , průvodce dějem. Na realizaci se společně podíleli: Otto WEISS – ředitel divadla , herec , zpěvák a režisér , Jan KRAVEC – herec, vedoucí produkce a choreograf, Ing . arch. Pavel ŠEJNA – scénograf a technik, Eliška JIRÁSKOVÁ – asistent režie a produkce.

Jste báječní, děkujeme !

Jan Lukeš

Člínek pochází z Nižborských listů

Komentáře: