NA ROHU U NÁS

  /  Divadlo   /  Equus: Zjevení opravdového divadla

Nižborský soubor “Na rohu u nás” za sebou má povedenou komedii Dva muži v šachu, která místní i přespolní publikum – i herce – náramně bavila a smích jen burácel. Ano, divadlo, tak, jak si ho představujeme.

Jenže teď přišel Equus. Drama slavného britského autora Petera L. Shaffera. A návštěvníci, připravení popadat se za břicha, nedostali příležitost. Byli zaskočeni, stejně jako já. Vším. Vážností tématu. Profesionalitou provedení. Nepitvořícími se herci bez “zájezdových” manýr. Originalitou a zároveň funkčností scény. Zadními projekcemi. Scénickou hudbou! Choreografií a pohybem koní-lidí…
Je zbytečné vypisovat jednotlivosti. Tenhle “ochotnický” Equus je oslavou skutečného divadla, byť oslavou temnou. Divadla, které nám proniká do srdce, do mozku i do morku kostí, kdy se bojíme každé další repliky, otázky, obrazu, výkřiku. Kdy si nenápadně a s pocitem nepatřičnosti utíráme oči – aby nám totiž někdo bez slitování ukazoval, kolik bolesti je kolem nás a v nás a čeho všeho jsme schopni, na to nejsme vůbec zvyklí. Aby taky jo, po stovkách bezpohlavních televizních seriálů, “tak trochu hořkých” letních či vánočních filmových komedií a rozjásaných show s přimíchaným smíchem… Díky, Eque!
Hra končí, potlesk doznívá, herci si jdou někam dozadu zakouřit – a publikum se mlčky rozchází domů. Jenže mnohým Equus nedovolí usnout. A na mnohé bude Equus čekat s ranním probuzením.
Otto Weiss je všehoschopný šílenec. Principál a režisér a dramaturg a scénograf a výtvarník a účetní souboru (a…a…a…), ale i skvělý a přesný představitel jedné ze dvou hlavních rolí, psychiatra Martina Dysarta.
A kdo je, prosímvás, ten Jiří Zajíc? Neznáte ho někdo? Ano, ten, který hraje Alana Strange, toho mladíka, co spáchal ten nepředstavitelný zločin? Ta proměna “ochotníka” bez hereckého vzdělání a zkušeností v naprosto živou, uvěřitelnou postavu, to je opravdový zázrak. Důkaz, že můžeme žít víc životů, než ten jediný, administrativně zaevidovaný.
Z Equa jsem se dodnes úplně nevzpamatoval. Přeji vám odvahu jít se na něj podívat. I odvahu zkusit si odpovědět na otázky, které bude klást.
Díky, Eque! Díky, Weissi!

Ani jsem nedýchala.

Pavla Josková, divačka

Tento text, který jste právě dočetli nám napsal náš divadelní mentor Tomáš Hanák! Děkujeme za tak krásná a příznivá slova! Bylo nám velikou ctí!

Komentáře: